تورنت

تورنت چیست و چگونه کار میکند؟
به صورت خلاصه، تورنت ها فایل هایی هستند که اطلاعاتی راجع به فایل ها و پوشه های دیگری که برای دسترسی عموم کاربران قرار گرفته شده اند را دارند. زمانی که تورنت یک فیلم را دانلود میکنید، این تورنت دارای اطلاعاتی میباشد که به شما در دانلود فیلم مورد نظر کمک میکند.
زمانی که شروع به دانلود فایل های مربوط به یک تورنت میکنید، ممکن است یک فایل دیگر همراه با فایل و فایل های مورد نظر شما دانلود شود که نمیدانید چیست. وظیفه این فایل اضافه که دانلود میشود تایید سالم بودن فایل اصلی است که دانلود شده.
به صورت خلاصه یک تورنت یک فایل است که حجمی بیش از چند کیلوبایت ندارد. این فایل های چند کیلوبایتی به دانلود فایل های از کوچک تا بسیار بزرگ به کاربر کمک کرده و با استفاده از آنها اطلاعات از یک کامپیوتر که دارای فایل مورد نظر یک کاربر است به کامپیوتر کاربر میروند.
زمانی که یک فایل را تورنت میکنید، به این معناست که آن را از طریق شبکه P2P و یا Bittorrent ارسال میکنید. یک شبکه P2P به صورت خلاصه به معنای شبکه ای است که برای اتصال دو و یا چند کامپیوتر به صورت مستقیما به هم و بدون نیاز به کامپیوتر سرور به منظور اشتراک گذاری داده ها ساخته میشود.
حین دانلود یک فایل از طریق تورنت شاید فایل شما برای مثال یک گیگابایت باشد، اما تنها چند مگابایت از فایل از کامپیوتر یک کاربر دانلود شود و باقی آن به صورت ذره ذره از دیگر کامپیوتر ها دانلود شوند. این فایل های تکه تکه در آخر به هم متصل میشوند و به وسیله همان فایل تایید اضافه که آن هم دانلود میشود و در بالا ذکر کردیم سالم بودن فایل تایید میشود و سپس میتوانید از آن استفاده کنید.
برای دانلود فایل مورد نظرتان از طریق تورنت، آن فایل را باید یک کاربر در اختیار عموم کاربران قرار داده باشد (به این عمل Seed کردن نیز میگویند) یا اینکه چندین کاربر آن فایل را در اختیار عموم قرار داده باشند تا آن فایل تکه تکه از کامپیوتر های آنها دانلود شود.
کلاینت های تورنت به انتقال یک فایل از یک سیستم به سیستمی دیگر کمک میکنند
کلاینت های تورنت همانند uTorrent، BitTorrent و ... یک پل برای دریافت فایل ها از افرادی که آن فایل ها را Seed میکنند به گوشی و یا کامپیوتر شما است. (Seed به معنای بذر و یا دانه بوده و Seeder به معنای بذر افشان است و نام افرادی را که فایل ها را در اختیار دیگران قرار میدهند را Seeder میباشد زیرا کاری که میکنند همانند بذر افشانی است).
عملیات دانلود فایل مورد نظر از طریق تورنت به صورت اتوماتیک انجام میشود و شما نیاز اتلاف زمان برای کار با تورنت ها ندارید زیرا یک فایل تورنت تمامی اطلاعات مربوط به فایل اصلی مورد نظر را دارد و همچنین اطلاعات راجع به کامپیوتر هایی که آن فایل را Seed میکنند را نیز دارد. برای دانلود فایل ها از طریق تورنت حتما نیاز به یک کلاینت تورنت دارید.
Seed، Peer و Leech به چه معنا هستند؟
سه اصطلاح هستند که در دنیای تورنت کردن بسیار پرکاربر و هم میباشند و باید آن ها را بدانید: Peer، Leech و Seed.

معنای Seed را در بالا شرح دادیم که البته مجددا در این بخش ذکر میکنیم. معنای لیچ و پیر را نیز شرح میدهیم.
Seed چیست؟
فردی که فایل را به صورت کامل دارد و آن را در اختیار کاربران جهت دانلود قرار میدهد و عموماً سیدر نامیده میشود.
Peer چیست؟
افرادی که فایل را به صوت کامل ندراند اما بخش ها و تکه هایی از آن را دارند.
Leech چیست؟
لیچ در اصطلاح به معنای مکنده است. لیچرها فایل هایی را که دیگران به اشتراک گذاشته اند را دانلود میکنند اما به دیگر کاربران اجازه دانلود این فایل ها را از کامپیوترشان نمیدهند.
آیا دانلود تورنت کار قانونی است؟
از نظر قوانین کپی رایت جهانی، دانلود یک فیلم، آلبوم موسیقی، بازی و یا فایل های پولی دیگر بدون پرداخت پول یک جرم است! کشور هایی هستند که بسیار پایبند به این موضوع هستند و به هیچ وجه اجازه استفاده از تورنت را به کاربرانشان نمیدهند. اما در کشور خودمان این چیز ها اهمیت ندارند و میتوانید با خیال راحت به استفاده از تورنت بپردازید و از آن لذت ببرید!