ناسا از طرح مفهومی خود با نام عملیات ناهید در ارتفاع بالا (HAVOC) رونمایی کرد. در این طرح ناسا قرار است یک کشتی فضایی معلق در اتمسفر فوقانی زهره استفاده کند.

به گزارش تاپ دیجیت و به نقل از دیلی میل، فیلمهای علمی تخیلی محبوب در اوایل قرن بیست سیاره زهره را بعنوان یک سرزمین عجایب با درجه حرارت بالا و گرمسیری، دارای جنگل ها و باتلاق ها و حتی دایناسورها نشان می دادند. در سال 1950 هایدن پلانتاریوم (Hayden Planetarium) از موزه تاریخ طبیعی آمریکا قبل از شرکتهایی مانند اسپیس ایکس، بلواوریجین و ویرجین گالکتیک، درصد ساخت یک سفینه گردشگری به مقصد زهره بود.

اما امروزه بعید به نظر می رسد که گردشگران فضایی آرزوی سفر به زهره را داشته باشند. بر اساس ماموریت های متعدد در چند دهه گذشته اکنون ثابت شده که به جای اینکه بهشت باشد، این سیاره یک دنیای جهنمی است که دارای درجه حرارت بسیار زیاد، یک اتمسفر سمی و خورنده و دارای فشارهای خرد کننده در سطح خود است.

طرح مفهومی و جذاب ناسا برای زندگی در اتمسفر زهره

با وجود این توصیفات درباره سیاره زهره، ناسا در حال حاضر کار بر روی یک طرح مفهومی با نام عملیات ناهید در ارتفاع بالا (HAVOC) است. اما چنین مأموریتی چگونه امکان پذیر است؟ درجه حرارت در سطح این سیاره حدود 460 درجه سانتیگراد است در واقع داغتر از سطح عطارد است، با وجود اینکه فاصله زهره از خورشید دو برابر فاصله عطارد از خورشید است.

بیشتر بخوانید: آزگاردیا نخستین کشور فضای

دمای زهره بالاتر از نقطه ذوب بسیاری از فلزات از جمله بیسموت و سرب است، که حتی ممکن است فلزات ذوب شده مانند برف بر روی ارتفاعات زهره ببارند. سطح آن دارای یک منظره سنگی است که شامل دشت های گسترده ای از سنگ های بازالت با ویژگی های آتشفشانی و چندین منطقه کوهستانی در مقیاس قاره ای است. 

 

طرح مفهومی و جذاب ناسا برای زندگی در اتمسفر زهره

خوشبختانه ماموریت جدید ناسا شامل فرود بر سطح غیرقابل تحمل زهره نیست، بلکه آنها می خواهند از اتمسفر متراکم آن به عنوان پایه ای برای اکتشاف استفاده کنند. البته ناسا هنوز تاریخ رسمی برای آغاز این ماموریت اعلام کرده است. این مأموریت یک برنامه بلند مدت است و به ماموریت های آزمایشی کوچک کمک می کند تا با موفقیت انجام شوند.

این مأموریت در حال حاضر با فناوریهای امروزی کاملا امکان پذیر است. در این طرح از کشتی های هوایی استفاده می شود که می توانند به مدت طولانی در اتمسفر فوقانی زهره ثابت بمانند. ممکن است شگفت آور به نظر برسد که اتمسفر فوقانی زهره بیشترین شباهت را به زمین در منظومه شمسی دارد. فشار و درجه حرارت ارتفاعات 50 تا 60 کیلومتری آن با مناطقی از جو پایینی زمین قابل مقایسه است.

طرح مفهومی و جذاب ناسا برای زندگی در اتمسفر زهره

فشار اتمسفری در 55 کیلومتری زهره برابر با نیمی از فشار زمین در سطح دریا است. در حقیقت نیازی به استفاده از لباس ضد فشار نخواهید داشت زیرا این مقدار فشار برابر با فشار هوا در قله کوههای کلی مانجارو است. همچنین نیازی به پوشیدن لباس گرم نیز نیست زیرا دمای آن بین 20 تا 31 درجه سانتیگراد است. علاوه بر آن جو ارتفاع به اندازه کافی متراکم است و از فضانوردان در برابر اشعه های کیهانی محافظت می کند.

به علت نزدیکی زهره به خورشید میزان فراوانی تابش خورشیدی نسبت به زمین دریافت می کند که می تواند برای تولید انرژی (حدود 1.4 برابر بزرگتر از زمین) استفاده شود. این کشتی مفهومی با تولید باد در اطراف سیاره معلق می ماند. وضعیت آب و هوایی فعلی و ترکیب جو زهره در نتیجه یک اثر گلخانه ای شدید است که این سیاره را تبدیل به دوقلوی زمین  کرده است.