اسپاتیفای با DNA کاربران برای آنها لیست پخش آهنگ می سازد

پلت‌فرم اسپاتیفای می خواهد بر اساس DNA کاربران خود، برای آنها با توجه به اصل و نسبشان لیست پخش آهنگ بسازد.

به گزارش تاپ دیجیت و به نقل از از فیوچریزم، وبسایت انسستری اخیراً اعلام کرده است که در همکاری با سرویس پخش موسیقی اسپاتیفای قابلیت جدیدی را به این پلت‌فرم اضافه خواهند کرد. نتایج حاصل از آزمون DNA اصل و نسب خود را به اسپاتیفای ارائه دهید تا ترکیبی از آهنگ‌ها و موسیقی‌های الهام گرفته‌شده از ریشه و تبار شما را فراهم کند.

با وجود این که ایده نوین و جالبی است؛ اما ارائه اطلاعات ژنتیکی به دیگران به دلایل غیرپزشکی کمی مشکوک به نظر می‌رسد. در شرایط این سایت ذکرشده است که شرکت اسپاتیفای ادعای مالکیت دائمی بر DNA مشتریان دارد.

با وجود این که کیت‌های DNA شرکت‌هایی مانند انسستری و 23 اندمی چارچوب حریم خصوصی را نقض می‌کنند؛ اما گاهی اوقات از این پایگاه‌های اطلاعاتی ژنتیکی استفاده‌های مفیدی نیز می‌شود. اوایل سال جاری پلیس توانست با وارد کردن DNA یک قاتل زنجیره‌ای که در دهه 1970 و 1980 میلادی فعال بود را دستگیر کند.

برخی از متخصصان قابلیت جدید اسپاتیفای را امتحان کردند؛ اما از نتایج آن راضی نبود و آهنگ‌های لیست پخش را کسل‌کننده و عامی نامیدند. سخنگوی سایت انسستری در بیانیه‌ای اعلام کرد که حفظ حریم شخصی مشتریان از بالاترین اولویت‌های این شرکت است.